ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

اسکیس:

اسکیس را یک طرح سریع و بدون استفاده از دست تعریف میکنیم که معمولا برای خلق یک فضای مجازی در ذهن به کار می رود.اسکیس با کروکی متفاوت است.در اسکیس خطوط سریع و شارپ ترهستند و از دیتیل های ریز باید خودداری کرد چرا که هدف از اسکیس,دیتیل در و پنجره و نقاشی کردن نیست.اسکیس فنی فقط مخصوص معمارها نیست بلکه طراحان شهری,طراحان منظر,مرمت گرها مهندسان تکنولوژی ساختمان,طراحان محیط و حتی مدیران پروژه ی ساختمان نیز به آن نیاز دارند.

حال وقتی می خواهیم یک پروژه ی معماری را اسکیس بزنیم تا به عنوان یک پیش فرض ایده ی کلی طراحی از آن استفاده کنیم,باید چگونه عمل کنیم؟

در یک پروژه ی معماری اجزای مختلفی داریم مانند نماها,مقطع ها,پرسپکتیوها,تحلیل و دیاگرام ها,تحلیل سایت و...,برای تعریف یک پروژه ی فنی معماری این اجزاء الزامی هستند.

برای مثال وقتی می گوییم باغ موزه ی کتاب طراحی کنید,نمی توان فقط به ترسیم یک پرسپکتیو اکتفا کرد بلکه اجزای فنی نیز نیاز داریم تا آن موضوع را درک کنیم.اسکیس برای بیان فکر و ایده ی اولیه ی یک پروژه ترسیم می شود و امکان دارد که این ایده و فکر در هر کدام از اجزای شیت مانند نما و مقطع و پلان و...قابل بیان و دیدن باشد یا نباشد پس این موضوع اهمیت آن جزء را تعریف می کند.چون اسکیس می خواهد یک پروژه را خیلی سریع تعریف کند بهتر است همه اجزای آن در یک اسکیس فنی اصول زیادی وجود دارد متنند شیت بندی,طراحی فنی اجزاء,پرسپکتیو و ایده ی طرح و...

علاوه براین اصول,بینش معمارانه نیز نیاز است تا این اجزاءبیان کنید.

ویژگی ها و اصول اسکیس فنی در معماری:

1-اسکیس معمولا در یک شیت 70×50 یا 70×100 زده می شود.(رنگ شیت اسکیس باید سفید باشد و از به کار بردن مقوای رنگی جدا خودداری کنید.)

2-معمولا اسکیس فنی 5تا20 درصد رنگ دارد(*شیت بوم نقاشی نیست*)

3-اجزای فنی شیت باید با خط کش,ابزار هندسی و با شبکه های مدولار طراحی شوند.

4-در اسکیس نحوه ی رسیدن به مفهوم و فرآیند طراحی باید تعریف شود(به صورت کاملا بصری یا دباگرام های مختلف)

5-اجزای شیت باید شیت بندی داشته باشند تا یک کل واحد به نظر بیایند.

6-از تبدیل کردن اسکیس به روزنامه ی دیواری خودداری کنید.

7-شیت باید دارای یک عنصر شاخص تر باشد که بیان کننده ی ایده ی اصلی باشد,مثلا یک پرسپکتیو بزرگ یا یک پلان خاص و تعریف شده و...

8-شیت را کثیف نکنید.با پاک کن پاک نکنید.

نکته:مقوای رنگی باعث می شود تا معایب کار کمتر دیده شود و خود نوعی راندو به نظر برسد,اما شیت سفیدرنگ,سریع عیب کار را نشان می دهد.